Dekanati i Infermierisë i Kolegjit Heimerer në partneritet me Institutin e Evropës Juglindore për Shëndetësi dhe Politika Sociale dhe organizatën gjermane FES organizojnë tryezën e rrumbullakët me temën “Infermieria një zë që udhëheq - Përkujdesje ndaj botës drejt shëndetit për të gjithë” Tryeza e rrumbullakët do të mbahet online dhe do të sjellet tek të gjithë të interesuarit live përmes faqeve zyrtare sociale. Folësi 6: PhD. Cand. Blerta Hyseni . . . . . #isee-hsp #institute #health #wellness #technology #innovation #simpozium #shendetendor #symposium #rehabilitation #shendetesi #life #student #mentalhealth #coronavirus #university #staysafe #stayhealthy #education #germany #kosova #kosovo #prishtina #peja #gjakova #prizren #mitrovica #gjilan #ferizajcity

Është normale të kemi dyshime ndonjëherë, për veten, të tjerët apo botën. Mirëpo, mësoni cilat lloje të këtyre mendimeve duhet t'i largojmë nga jeta jonë. Këtë herë u sjellim 4/7. Na ndiqni për t'i mësuar edhe 3 të tjera. Menaxhimi Psiko-Social i Covid-19 #menaxhimi #psikosocial #covid19 #covid #virus #corona #koronavirus #psikologji #thoughts #behavior #thought

Homemade croissant sandwich.. Kifle , e bona sandwich pak ma ndryshe! Përbërësit per kifle: 1 gotë e vogël (qajit )uj të vakët 2 gota qumsht poashtu i vakët Gjys gote vaj 1 lugë e gjelles sheqer Nji maje luge kryp( une nuk i qes fare) bon edhe pa të. më pak se gjys gote vaj 1 kese maje bukes 1 vezë( të bardhët e vezës e hudhim në brum kurse të kuqen i lyen kiflet para se të pjeken) Te gjitha keto perzihen me lugë dhe bahet nji brumë shume i but. E len brumin me ardh per gjysm ore , e mbulon dhe e shiqon a asht dyfishue. Pastaj e t’hollon nji petë e madhe trashsija 3-4 mm E pren sipas dëshirës e mbush me djath apo me gjem, shija asht fantastike edhe pa e mbush me asgjë. Pas mbushjes i lyan me te verdhën e vezes i qet sesam farra sipas dëshirës. Furra nxehet paraprakisht pastaj pjeken në 200• per 15-20 minuta .. #croissants #sandwich #homemade #eateat #yummy #tasty #eatwell #madewithlove #instagram #instagood #traditional #ushqimetradicionale #gatime #gatimeshtepie #makewithlove #bakingfromscratch #bakingtherapy #stayhome #staysafe

COVID19 RESHAPING PORN-DEMOCRACY MASK One-use patriotism mask. Maska e patriotizmit një perdorimsh. #robertdragot #robertaliajdragot #robertaliaj #togetherathome #contemporaryartist #contemporarypainting #contemporaryartcurator #contemporaryartgalery #mask #coronamask #contemporaryart #art #artist #painting🎨 #aparttogether #njeportretnedite #culturetogether #stayhome #samentegencorona #jerestechezmoi #culturecheznous #belgique #belgie #grimbergen #lesamisdesartistes

Sa e rëndësishme është gjendja jonë emocionale përgjatë pandemisë? A jemi të vetëdijshëm për rrugën nëpër të cilën gjendja jonë emocionale po zgjedh të ecë? • Për më tepër në lidhje me këtë temë mund të klikoni linkun në bio. • Përgatiti për HEDA INA MEXHITAJ PhD (c) • • • #hedaalbania #heda #albania #shqiperi #shqip #hedaal #virus #sarscov2 #emotions #emotionalhealth #emotional #pandemic #biology #mentalhealth #mental #mentalhealthawareness #kosovo #shendet #individ #people #family #families #community #health #covid19 #like #follow #reading #information

Vijon riatdhesimi i shqiptarëve në atdhe pas dy muajsh izolim në vend të huaj prej  përhapjes së COVID-19. Së fundmi janë publikuar riatdhesimet për datat 14 deri në 20 maj. Duke nisur nga kjo javë të gjithë të riatdhesuarit do të vetëkarantinohen në shtëpitë e tyre duke zbatuar rregulla të rrepta brenda mjediseve të banesës. #covid_19 #coronavirus #tirana #albania #tirananews #airalbania

Javë e re, punë të reja! Ju njohim me 48 mundësi punësimi sot në duapune.com Mos humbisni kohë! Klikoni në çdo pozicion për të marrë informacionin e duhur dhe për të aplikuar: ➡️ https://www.duapune.com/blog/duapunecom/48-pune-te-reja-sot-ne-duapune-com #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Sot miq jemi në diskutim e ditës në mbarë botën, çfarë biznesi është më mirë të nisim veçanërisht tani pas kësaj periudhe që po kalojmë. Mos u nisni nga gjendje monetare që keni, thoni atë që mendoni. Çfarë biznesi mendon se ja vlen të nisësh? . . . . . . #coronavirus #corona #coronavid19 #coronatime #coronaviruspandemic #coronamemes #coronavairus #coronaextra #coronaeconomics #coronaeconomia #coronaeconomy #coronaeconomicimpact #coronaviruseconomy #coronaeconomiccrisis #coronaeconomie #coronaeconomicindicagtors #coronaeconomeeffect #coronaekonomi #diplomimiyt

Kanavacë të personalizuar me porosi 🧡 Forma, përmasat, imazhi sipas dëshirës suaj. Për çdo info dm📥 #canvasart #art #canvas #canvaspainting #painting #interior #sky #acrylicpainting #abstractart #artistsoninstagram #canvasartwork #homedecor #canvasprints #artoftheday #artgallery #oilpainting #beauting #abstract #modernart #canvasprinting #acrylicpaint #artforsale #canvasprint #cov19 #home #dekor #pershtepine #shtepimoderne #kanavace_boeing2

Mënyrë tjetër për përballimin e stresit gjatë pandemisë! (III) Menaxhimi Psiko-Social i Covid-19 #covid_19 #covıd19 #virus #menaxhimi #psikosocial #psikologjik #covid

• Dezinfektoni ambjentin rreth jush, dhe qëndroni të sigurt!! ⚠️ 📞 +355 68 20 700 45 . . . . . . . #swiss#albania#disinfection@besafe#stayhome#besafeoutthere #virus#coronavirus #covid19 #besafe #stayhealthy #disinfection#dezinfekto#biznesonline #bizness #durres#elbasan#university

Qeveria Angleze ka botuar një dokument prej 50 faqesh për heqjen e masave të forcuara nga koronavirusi, i cili mund të sheh që Premier League të fillojë përsëri më 1 qeshor.

Një kombinim i tri substancave antivirale me një përforcues të sistemit imunitar duket se po u ndihmon pacientëve me koronavirus që të shërohen më shpejt. Kështu po thuhet në raportimin e fundit nga mjekët në Hong Kong.⁠ ⁠ Për më shumë detaje lexoni artikullin "Terapia me Tri Substanca Ndihmon në Shërimin e Covid-19 më Shpejt" në Probleme.me⁠ ⁠ Gjeni linkun në profil.⁠ ⁠ #problememe #lajme #keshilla #shendeti #healthtips #health #healthy #coronavirus #koronavirus #covid-19 #rrinshpi

Jo thjesht parfum, por nje dashuri ne shishe. Nje shishe e mbushur me arome, kujtime ,karakter e identitet. ❤ . . . #perfume #bottle #perfumes #parfume #parfum #fragrance #aroma #smell #scent #glass #love #memories #character #identity #personal #tirana #albania #coronavirus #lockdown #instagood #home #homefragrance #reeddiffuser #paris #essence #france #world @eyfelperfume.albania1

Rreziku i hapjes së shkollave, si transmetohet virusi nga fëmijët tek të tjerët Lexoni ne Www.Alert.al #coronavirus #virus #femije #perhapje #infeksion #shendet #qendraalert #alertcenteralbania #dedikuarkonsumatorit #dedicatedtotheconsumer #alert .al

Mungesa e çerdheve, 🏨kopshteve, shkollave🏫, mungesa e teatrove, aktiviteteve me shumë #fëmijë, 👧👦ashtu sikurse edhe shëtitjet pa ditë 🏃‍♂️🏃‍♀️dhe orë të përcaktuara në natyrë, në këndet e lojrave🎡🎠 dhe ato sportive, ⛹️‍♂️🤾‍♂️bën që atyre më të vegjëlve, t’u mungojnë miqtë e tyre. “Mungesa e shoqërisë në jetën e fëmijës sim” është tema e 15-të e🎙 30 podcast-ve nga World Vision. Së bashku me Anila Sulstarovën, psikoterapisten dhe psikologen klinike sot do të flasim se sa po e vuajnë fëmijët👦👧 qendrimin e detyruar në shtëpi. Si e shfaqin ata përmes nervozizmit, pasigurinë dhe mungesën e shoqërisë, në #familje.👨‍👩‍👧‍👦 Për ju të dashur prindër gjatë audiobisedës,📻🎧 sjellim dhe këshilla praktike se si mund të ndihmoni fëmijët tuaj në këtë situatë. E ndërkohë që fashat orare janë zgjatur dhe të gjithë ne kemi një mundësi më shumë për të dalë nga shtëpia, ju lutem mos neglizhoni marrjen e masave dhe respektimin e rregullave të sugjeruara nga autoritetet shëndetësore. 📌 Mbroni veten, fëmijët dhe familjen tuaj! Ndiqeni: #worldvisionalbania #wordvisionkosovo #formojmëfamiljen #lumturiaështëzgjedhjepavarësishtrrethanave #podcast #covid_19 #europeanmentalhealthweek #togetherwecan

Dekanati i Infermierisë i Kolegjit Heimerer në partneritet me Institutin e Evropës Juglindore për Shëndetësi dhe Politika Sociale dhe organizatën gjermane FES organizojnë tryezën e rrumbullakët me temën “Infermieria një zë që udhëheq - Përkujdesje ndaj botës drejt shëndetit për të gjithë” Tryeza e rrumbullakët do të mbahet online dhe do të sjellet tek të gjithë të interesuarit live përmes faqeve zyrtare sociale. Folësi 3: Bethany Smith . . . . . #isee-hsp #institute #health #wellness #technology #innovation #simpozium #shendetendor #symposium #rehabilitation #shendetesi #life #student #mentalhealth #coronavirus #university #staysafe #stayhealthy #education #germany #kosova #kosovo #prishtina #peja #gjakova #prizren #mitrovica #gjilan #ferizajcity

Në Shqipëri është ulur numri i rasteve të reja me koronavirus, ku janë evidentuar vetëm 4 të infektuar në 24 orët e fundit. Rastet janë 2 në Tiranë, 1 Kamëz, dhe 1 në Shkodër. Të shtruar janë 28 pacientë ku 3 prej tyre janë në terapi intensive. Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40. . . . . #coronavirus

Singapori ka prezantuar një robot me katër këmbë që do të vendoset për t’u kujtuar njerëzve në parqe të ruajnë distancën e sigurisë së koronavirusit. Roboti quhet “Spot”. Ai patrullon në parkun Bishan-Ang Mo Kio, ku po testohet për dy javë. Spot thuhet se u krijua nga kompania amerikane e armatimeve Boston Dynamics, me qëllim “reduktimin e fuqisë njerëzore të kërkuar për patrullimin në parqe”. Lexo më shumë ➡️businessmag.al #article #business #beinformed #stayathome #besafe #robots

Kush e ka proviar e di se rezultati i DERMAPEN 4 eshte menjeher i dukshem pas seances se pare. Por cfare eshte kjo procedure dhe perse perdoret❓ ✍🏻Problematika: Akne, lekure me pore te zmadhuara dhe shenja te shkaktuara nga aknet, rrudhat, strijat, shenja kirurgjikale, njollat ne lekure, renie te flokeve. ⏳Kohezgjatja: Seanca vetem me dermapen zgjat 4 minuta, rekomandohen 3-4 seanca, me distance kohore 2-3 jave 💉Seanca kryhet Pa mpirje 💊Pa dhimbje, Pa efekte anesore, pa irritime te lekures ✅Rezultati: Menjehere i dukshem pas perfundimit te seances se pare. • • • #dermapen #dermapen4 #dermapentreatment #dermapenmicroneedle #skincare #facial #stayhome #stayinformed #staysafe #spa #facialtreatment #estetician #durres

Sigurohuni që fëmijët tuaj përdorin sasinë e duhur të #pastës së dhëmbëve. Për fëmijët më të vegjël se sa 3 vjeç, sasia e pastës mjafton të jetë sa kokrra e orizit. Kurse +3 vjeç sa kokrra e bizeles. Sasia e "tepruar" e pastës mund të shkaktojë dëmtim të smaltit. #pediatricdentistry #pedodontics #kujdesiidhembeve #covid_19 #tooth #baby #oralsurgery #orthopedicsurgery #prosthetics #stayhome #healthylifestyle #healthyfood #healthyliving #motivation #moment #momsofinstagram

Fli e gatuar me saç me dru,porosit dhe ne e sjellim ne shtepite tuaja. #biotaxi #flitaxi #fli #taxi #produkte #bio #kuzhina #kuzhinashqiptare #kuzhinatradicionale #gatime #gatimetradicionale #gatimeshqiptare #traditional #traditionalfood #bestfood #best #staysafe #stayhome #quarantine #mood #shqiperi #duafli #delivery #neshtepi

Mund ta gjeni se me kë do jetë bashkëpunimi i rradhës i @besaofficial ?! Shikoni me vëmendje foton dhe bëjini tag nëse e gjeni 👀 #newproject #newsong #soon #besakokdhima #besa #who

Përgjigje e pyetjes: A do të frekuentosh plazhet gjatë sezonit turistik veror? 📊 • • • • #albania #tirana #sondazh #polls #shqiperi #covid #koronavirus #lajme #plazh #online

Kërkohet të punësohet ASISTENT VETERINER. Për të ditur më shumë rreth këtij pozicioni dhe për të aplikuar klikoni linkun. ➡️ https://duapune.com/jobs/asistent-veteriner #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Kërkohet të punësohet ASISTENT VETERINER. Për të ditur më shumë rreth këtij pozicioni dhe për të aplikuar klikoni linkun. ➡️ https://duapune.com/jobs/asistent-veteriner #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Ofrojme per ju sherbime dezinfektimi. DUKE JU PAISUR ME "CERTIFIKATE" per te gjitha llojet e bizneseve e njohur nga ministria e shendetesise. DEZINFEKTIM me produktet e njohura si "Virocid" i certifikuar nga BE per luftimin ndaj virozave . "DEZINFEKTIME-apartamente , vila, kapanone, biznese te ndryshme etj... .☎️0676737606 . . #covid_19 #agjensi_pastrimi #pastrime #dezinfektim #vila #apartamente #kapanone #biznese #2020

#familja👨‍👩‍👧‍👦 dhe shtëpia🏠 për të gjithë ne është vendi ku gjejmë paqe, dashuri dhe përkujdesje. Por në situatën e #covid_19, qëndimi në shtëpi dhe pse pranë familjes, është bërë më sfidues dhe i vështirë. Në serinë e 14-të të 30 #podcast-eve nga World Vision, flasim për ato elementë thelbësorë, për ato “çelësa” që na ndihmojnë për të patur një marrëdhënie të shëndetshme si në çift,👫 me #fëmijët 👧👦dhe me antarët e tjerë të #familjes, gjatë periudhës së izolimit. Së bashku me Florian Kulla, psikolog klinik dhe psikoterapist, japim edhe disa hapa të rëndësishëm që si individë dhe si familje duhet të ndjekim, për të gjetur bashkë këto çelësa, që na ndihmojnë për një marrëdhënie të shëndetshme. Ndiqeni me vëmendje! Të gjithë serinë e temave të podcast-eve “Lumturia ështe zgjedhje, pavarësisht rrethanave”, e gjeni ne kanalin e World Vision në Youtube. https://www.youtube.com/channel/UCgNIzRiFY8eglrHyM5uQdLg?view_as=subscriber #forcojmëfamiljen #worldvisionkosovo #lumturiaështëzgjedhjepavarësishtrrethanave #europeanmentalhealthweek #togetherwecan

Kërkohet të punësohet SALES ANALYSIS OFFICER. Për të ditur më shumë rreth këtij pozicioni dhe për të aplikuar klikoni linkun. ➡️ https://duapune.com/jobs/sales-analysis-officer #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Në muajin maj sollëm revistën e parë të klubit, të titulluar Revista NOVA. Revista në vete është pasqyrim i ditarit të super-vullnetarëve gjatë ditëve të karantinës. Secili vullnetar ka ilustruar aktivitetet që i bëjnë gjatë gjithë ditës. Pikturë? Vizatim? Poezi? Sport? Të gjitha këto janë opsione shumë të mira për të kaluar kohën e lirë nëpër shtëpitë e juaja. Revista NOVA ju fton ta lexoni atë "on-line"! https://www.flipsnack.com/klubinova/revista-nova.html • • • • @klubinova #klubinova #quarantine #quarantinelife #active #activity #voulnteers #voulnteerslife #stayhome #painting #poem #writing #magazine #revistanova #read #readingtime📚

Kërkohet të punësohet MARKETING MANAGER. Për të ditur më shumë rreth këtij pozicioni dhe për të aplikuar klikoni linkun. ➡️ https://duapune.com/jobs/marketing-manager-29 #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Kërkohet të punësohet SHITESE. Për të ditur më shumë rreth këtij pozicioni dhe për të aplikuar klikoni linkun. ➡️ https://www.duapune.com/jobs/shitese-323 #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Kërkohet të punësohet INXHINIER GJEOLOG. Për të ditur më shumë rreth këtij pozicioni dhe për të aplikuar klikoni linkun. ➡️ https://duapune.com/jobs/inxhinier-gjeolog-3 #duapune #kerkojpune #gjejpune #monday #tirane #covid19 #coronavirus #talentsity #bletajone #jobinalbania #jobsearch #jobinalbania #stayhome #qendroneshtepi

Sot në #a2business, ora 14:35, me @aurorasulce Ekonomia drejt hapjes së plotë, çelin dyert parukeritë, dentistët dhe qendrat tregtare. E ftuar: Elona Shahini, eksperte për ekonominë #a2cnn #a2news #coronavirus #koronavirusi #konomi #covid19

Shitet , Apartament 1+1, Bulevardi Gjergj Fishta 🏘 🔸️🔹️Organizimi: • Kati i 4 • Sipërfaqe: 68 m2 • Ambjent Ndenje dhe Gatimi • 1 Dhomë Gjumi • 1 Tualet • 1 Ballkon 🔸️🔹️Apatamenti është: ✔I Investuar ✔I mobiluar Për më tepër Informacion klikoni: 🌐 www.futurehome.al 📧priority@futurehome.al 📱+355697760770 #stayhome #staysafe #futurehomealbania #futurehome #shitje #blerje #apartamente #banesa #qera #njerez #shqiperi #toka #vila #konsultime #mundesi #zgjidhje #agent #deal #realestate #tirane #kontrata #hipoteke #marrveshje #shitblerje #tregu #pasuritepaluajtshme #imobiliare #property #ok

Ditën e djeshme e gjithë bota ka festuar “Ditën e Nënave”. Elvana Gjata përmes një postimi në “Instagram”, i ka uruar nënës së saj Donika këtë festë me një dedikim emocionues. “Askush nuk do të të dojë aq shumë sa nëna…Falenderim dhe perulje per te gjithe doktoret dhe infermierët per gjithcka qe kane bere dhe bejne ende per ne në keto kohe te veshtira.. Heronje te vertete! Gëzuar diten e nenave”, shkruan këngëtarja... . Për të lexuar lajmin e plotë kliko në linkun në bio ose swipe në story... ___________ #elvanagjata #ditaenenave #covid19 #koronavirus #dedikim #konicaal

Truri ynë është mësuar të skanojë informacione që paraqesin rrezik dhe stresi është një përgjigje automatike e zhvilluar për të na mbrojtur nga rreziqe të perceptuara duke rritur qarkullimin e gjakut, energjisë dhe duke na përgatitur të përballemi me problemin. Veçanërisht në këto kohë, ne ndjejmë stres të shtuar sepse po përballemi me sfida që nuk kemi përjetuar më parë. COVID-19 nuk është një rrezik i imagjinuar, por të menduarit e bazuar në frikë dhe ankth mund të çojë në vendime që jo vetëm nuk do na mbajnë të sigurt por dhe mund të përkeqësojnë gjendjen. #psychology #cbt #psychotherapy #stresscoping #stresscopingskills #covid_19

Kur te shkon mendoja per fli, dhe perfundon duke bere krepa me gjalp😁😁 #becreative #behelthy #besafe #behappy 😁😁😁🙏

Kur te shkon mendoja per fli, dhe perfundon duke bere krepa me gjalp😁 #becreative #behealthy #besafe #behappy 😁

‼️ Prej më shumë se 10 ditësh nuk kemi asnjë humbje jete 🙏 Lexo detajet në iconstyle.al #covid19 #albania #coronavirus #iconstylealbania

Share with friends: